flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відбувся вебінар «Спори у сфері захисту прав пенсіонерів, які проживають за кордоном»

22 березня 2021, 16:23

В рамках навчального тренінгу «Захист адміністративним судом соціальних прав», 19 березня 2021 року суддею Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Яном Берназюком проведено вебінар на тему «Спори у сфері захисту прав пенсіонерів, які проживають за кордоном».

Відповідно до ст. 25 Основного Закону, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами.

Суддя-доповідач звернув увагу, що окремі законодавчі недоліки в цій сфері призводять до значної кількості звернень в адміністративні суди з позовами про визнання неправомірними рішень (дій, бездіяльності) державних органів, які покликані забезпечувати виконання законодавства щодо реалізації соціальних, зокрема пенсійних, прав громадян.

Тривалий час уже існує невирішена правова позиція, яка виникала між громадянами та органами Пенсійного фонду України внаслідок виїзду пенсіонера за кордон із прийняттям на консульський облік у відповідній державі. Так, після цього та з моменту виїзду за кордон виплата пенсії припинялася на підставі положень статей 49, 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Доповідач висвітлив практику Верховного Суду щодо захисту порушеного конституційного права на пенсію осіб, що виїхали на постійне місце проживання до іншої держави у наступних постановах:.

- від 14 лютого 2019 року у справі № 766/15025/16-а;

- від 30 вересня 2019 року у справі № 475/164/17;

- від  1 жовтня  2019 року у справі № 826/3943/16.

Також звернув увагу на Рішення Конституційного Суду України від 7 жовтня 2009 року № 25-рп/2009, яке найбільше вплинуло на вирішення цієї категорії спорів. Цим Рішенням, зокрема, визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення ч. 1 ст. 49 та ст. 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зазначене Рішення передбачало не тільки визнання Україною за конституційною процедурою помилки у припиненні виплати пенсії, а й покладало обов’язок на органи державної влади щодо вжиття заходів, спрямованих на усунення негативних наслідків, викликаних попередньою редакцією пенсійного законодавства та, відповідно,  забезпечення додаткового державного фінансування.

Додатково зупинився на позиції викладеній у справі № 815/1226/18. В якій зазначено, що особи, які виїхали на постійне місце проживання за кордон та яким виплата пенсії була зупинена (відповідно до положень статей 49, 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», що за Рішенням КСУ № 25-рп/2009 були визнані неконституційними), мають право на отримання всієї пенсії за весь період із моменту винесення цього Рішення єдиним органом конституційної юрисдикції.

В заході взяли участь судді Львівського окружного адміністративного суду Ірена Гулкевич та Наталія Кухар.

 

Довідково:

Із презентацією доповідача можна ознайомитися за посиланням:

https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/Prezent_Bernazjuk_pensia.pdf?fbclid=IwAR2gyHgylrQ9L2XhE83zyBlhM4RbEgDTjCno3_32Lgmi0WU9hsxb__pz0fg