flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історія становлення суду

 

 

          28.06.1996 р. в нашій державі відбулася значна подія – була прийнята Конституція України. У цьому контексті варто зазначити, що ст.55 Конституції України закріпила універсальне право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

          Отже, поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, які виникають у державі, створення вертикалі адміністративних судів стало очевидним. Але для створення системи адміністративних судів знадобилося майже десять років.

          Концепція адміністративної реформи в Україні, затверджена Указом Президента України «Про заходи щодо впровадження Концепції адміністративної реформи в Україні» від 22.07.1998 р. фактично поклала початок розбудови адміністративної юстиції. У ній обґрунтовано необхідність, доцільність і своєчасність адміністративної юстиції, а також важливість для правової, соціальної держави. Концепція встановила поетапне формування системи адміністративних судів – Вищого адміністративного суду України, апеляційних та місцевих адміністративних судів, визначила основні етапи здійснення реформи, завдання, які потрібно вирішити в процесі її проведення, основи побудови системи адміністративного судочинства, шляхи розвитку адміністративного законодавства.

          Процес створення адміністративних судів продовжився підписанням Президентом України Указу від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», відповідно до якого в Україні було створено 7 апеляційних та 27 окружних адміністративних судів.

          Так, було утворено Львівський окружний адміністративний суд із штатною чисельністю суддів – 31. Юрисдикція суду поширюється на місто Львів та Львівську область.

          21 березня 2008 року Виконавчим комітетом Львівської міської ради проведено державну реєстрацію суду як юридичної особи та видано Свідоцтво про державну реєстрацію № 202029 серії А 01.

 

          Першим у суді вступив на посаду заступника голови Львівського окружного адміністративного суду та приступив до виконання обов'язків голови цього ж суду на підставі Рішення Ради суддів України  від 24 лютого 2008 року № 24 та спільного наказу Державної судової адміністрації України  від 19 березня 2008 року №168/к;114-к – Тертичний Віталій Григорович.

          З 1 квітня 2008 року в дію введено затверджений Головою Державної судової адміністрації України штатний розпис Львівського окружного адміністративного суду із штатною чисельністю 107 одиниць, із яких 76 склали працівники апарату суду.

       Будучи обраними Верховною Радою України та призначеними Президентом України на посади суддів Львівського окружного адміністративного  суду, першими  суддями, які приступили до виконання обов'язків судді, стали Дем’яновський Г.С., Брильовський Р.М., Костів М.В., Ланкевич А.З., Мартинюк В.Я., Тагієва (Матковська) З.М., Потабенко В.А., Хома О.П., Шинкар Т.І.                 

          Керівником апарату суду призначено Шиманську Олександру Степанівну.

        Начальниками відділів, які склали основу апарату суду, призначені  Вайда–Ключак Олеся Василівна та Смук (Максимців) Галина Ігорівна, які очолили відділ планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності і відділ кадрів та сцецроботи відповідно.

         Для  роботи суду було надано приміщення  площею  1600 м кв. за адресою: вул. Чоловського, 2 у місті Львові, яке на той час потребувало реконструкції та переобладнання з метою приведення такого у відповідність до Переліку вимог, що пред’являються до приміщень районних (міських) судів, погоджених Радою суддів України та затверджених Державною судовою адміністрацією України.

       Відповідно до пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України окружний адміністративний суд починає свою діяльність після призначення (обрання) до його складу не менше трьох суддів і за наявності облаштованого приміщення.

           Станом на 1 липня 2008 року нам вдалося завершити ремонтні роботи із облаштування приміщення суду та підготуватися належно до відправлення правосуддя.

          Для  започаткування  роботи суду  було  надано 8 комп’ютерних систем, 5 пристроїв для звукозапису та 500 компакт-дисків. Штатна чисельність працівників суду зросла до 125 посад. Фактична  чисельність працівників склала 42 особи, із них 10 суддів, 32 працівники апарату суду.

          02 липня 2008 року Львівський окружний адміністративний суд з успіхом  відчинив свої двері для відвідувачів суду.

         Першою до суду надійшла справа № 2а-1/08 за позовом ТзОВ «Наша справа» про визнання неправомірним рішення та дій суб’єкта владних повноважень, а перше рішення постановлено суддею Мартинюком Віталієм Ярославовичем.

        Таким чином Львівський окружний адміністративний суд розпочав свою процесуальну діяльність на чолі з першим головою суду Тертичним В.Г., професійним суддівським корпусом, маючи у своєму складі заступників голови суду Ланкевича А.З. та Хому О.П., а також кваліфікованим апаратом суду, який очолила керівник апарату Шиманська О.С.

          Порівняно з 2008 роком площа суду значно збільшилась та становить 3803,79 м кв.

          Станом на сьогодні штатна чисельність суддів Львівського окружного адміністративного суду – 35 суддів, проте фактично суддівський корпус складає - 27 суддів, із яких 9 суддів (Гулик А.Г., Грень Н.М., Качур Р.П., Коморний О.І., Кравців О.Р., Ланкевич А.З., Лунь З.І., Сасевич О.М., Сподарик Н.І.) є кандидатами юридичних наук; суддя Брильовський Р.М. – викладач кафедри цивільного права та процесу Львівського національного університету імені  Івана Франка, суддя Гулик А.Г. – викладач кафедри історії України, політології та права Національного лісотехнічного університету України, суддя Сасевич О.М. є членом Ради суддів України, голова комітету Ради суддів України з питань комунікації (в тому числі ЗМІ).

         Також судді активно залучаються до викладання в Національній школі суддів України та її регіональних відділеннях (Гулкевич І.З., Качур Р.П., Коморний О.І., Кравців О.Р., Лунь З.І., Москаль Р.М., Сасевич О.М. та Хома О.П.)

          Від дня  започаткування роботи суду до сьогодні апарат суду збільшився у  рази і  налічує 118 осіб (штатна чисельність).

         Вихідцями із Львівського окружного адміністративного суду є судді Восьмого апеляційного адміністративного суду: Запотічний І.І., Костів М.В., Кузьмич С.М., Матковська З.М., Шинкар Т.І. та суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду – Кравчук В.М.

           З 17 червня 2016 року та до сьогодні колектив Львівського окружного адміністративного суду очолює Ланкевич Андрій Зіновійович. Заступниками голови суду є Хома Олена Петрівна та Мартинюк Віталій Ярославович. 

         У 2019 році керівником апарату суду призначено Томашівського Ореста Григоровича.