Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Вищий адміністративний суд України під час перегляду судових рішень у справі за позовом Товариства до Державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій з проведення зустрічної звірки, визнання протиправними дій щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань та зобов'язання вчинити дії щодо зворотного коригування скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій та у задоволенні позову Товариства відмовив (постанова від 24.01.2017 у справі № 820/17669/14).
Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Під час зустрічної звірки здійснюється співставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування повноти їх відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 затверджено «Порядок проведення контролюючими органами зустрічних звірок».
ВАС України роз’яснено, що дії по проведенню зустрічних звірок є частиною процесу реалізації податковим органом повноважень, наданих йому чинним законодавством. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.
Проведення зустрічної звірки може розглядатися як юридичний факт, який впливає на законні інтереси платника податків виключно у випадку коли дані, отримані за результатами проведення зустрічних звірок, можуть бути використані контролюючим органом як інформація про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства, що згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України є підставою для призначення податкової перевірки.
ВАС України зазначено, що при розгляді даного спору, судам слід було виходити з того, що оскільки дії з проведення зустрічної звірки та зі складання акту за їх результатами, з відображенням в ньому відповідної інформації, не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, та враховуючи, що податковий орган має законодавчо визначене право на проведення таких звірок з відповідним їх оформленням, то дії контролюючого органу щодо складання за результатами зустрічних звірок актів не можуть вважатись протиправними.
Постановою ВАС України від 07.12.2016 у справі № 823/136/13-а також відмовлено у задоволенні позову фізичної особи-підприємця до державної податкової інспекції про визнання протиправними дій податкового ревізора-інспектора по проведенню зустрічної звірки. У постанові зазначено, що висновки, викладені в довідці контролюючого органу, є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів та їх особистої думки, а тому не створюють жодних правових наслідків. Самі дії контролюючого органу щодо проведення відповідних заходів та складання довідки про результати проведення зустрічної звірки безпосередньо не порушують охоронюваних законом прав та інтересів та не несуть правових наслідків для позивача.
Джерело: http://ukrainepravo.com/