flag Судова влада України

Єдиний Контакт-центр судової влади України 0-800-501-492

Про впровадження системи відеоконференцзв"язку

Впровадження системи відеоконференцзв’язку в судах передбачено Законом України від 4 липня 2012 року № 5041-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції».

Відповідно цим законом було доповнено Кодекс адміністративного судочинства України, Господарський процесуальний кодекс України, Цивільний процесуальний кодекс України, нормами, що надають можливість участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Відповідні зміни були внесені і до Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

       Участь особи в судовому засіданні, як правило, є очною, тобто особа присутня в залі судового засідання. Проте ці нововведення покликані полегшити доступ до правосуддя, захистити сторони від надмірної тривалості процесу та зменшити витрати учасників судового процесу.

         Отже, відповідно до ст.122-1 Кодексу адміністративного судочинства України, участь особи в судах першої, апеляційної, касаційної інстанцій та перегляду справ Верховним Судом України можлива також в режимі відеоконференції.

        З метою забезпечення прав учасників судового процесу, а також скорочення строків розгляду адміністративних справ у Львівському окружному адміністративному суді запроваджено проведення судових засідань в режимі відеоконференції.

Учасники судового процесу мають можливість чути та бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані процесуальні права та виконувати процесуальні обов'язки, оскільки використовувані у судовому засіданні технічні засоби та інноваційні технології забезпечують належну якість зображення та звуку.

Це питання вирішується ухвалою суду за власною ініціативою або за клопотанням сторони, іншого учасника адміністративного процесу. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення питання про проведення судового засідання у режимі відеоконференції  оскарженню не підлягає.

 Зважаючи на те, що такий спосіб участі має винятковий характер, повинні існувати причини, які ускладнюють або роблять неможливим особисту участь.

У разі бажання взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, учасники судового процесу можуть подати клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Судового збору за подання такого клопотання не передбачено.

Статтею 122-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено необхідність завчасного подання клопотання, але не пізніше ніж за сім днів до дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

У клопотанні про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно забезпечити її проведення.

Отримане клопотання буде розглянуто судом не пізніш як за п’ять днів до дня проведення вказаного судового засідання. У разі задоволення клопотання суд винесе ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

 Додатково повідомляємо, що учасники судового процесу можуть брати участь у процесуальних діях у режимі відеоконференції лише за наявності технічної можливості для її проведення у відповідних судах.

Інформацію про суди, які забезпечені технічними засобами відеоконференцзв’язку, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в розділі «Проведення судових засідань в режимі відеоконференції».