flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Механізм проведення спецперевірки щодо осіб, які претендують на посаду державного службовця

 

Механізм проведення спецперевірки щодо осіб, які претендують на посаду державного службовця

 

     У минулому 2011 році було закладено підґрунтя для здійснення системної протидії корупції – прийнято нове антикорупційне законодавства та розпочато його запровадження. Базовим законодавчим актом в цьому напрямку став Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі Закон), який визначає основні засади запобігання і протидії корупції у публічній і приватній сферах суспільних відносин, відшкодування завданої внаслідок вчинення корупційних правопорушень збитків, шкоди, поновлення порушених прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав чи інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Даний Закон містить низку новел, одна з яких набрала чинності 1 січня 2012 року і наразі є дуже актуальною.

Так, з метою підвищення якості добору кандидатів на зайняття посад у державній службі, запроваджено комплексну спеціальну перевірку щодо цих кандидатів. До 1 січня 2012 року подібна перевірка проводилася щодо значно меншої кількості посад. Тепер спецперевірка проводиться щодо всіх осіб, які претендують на посади держслужбовців. Перевірці підлягають відомості стосовно судимості, у тому числі і за порушення антикорупційного законодавства; щодо достовірності поданих документів про освіту, про доходи та витрати; наявності корпоративних прав; стану здоров’я та інших відомостей, вимога щодо подання яких встановлена законом. Тобто, це є комплексне вивчення інформації про особу, яка бажає стати державним службовцем.

Необхідно зазначити, що для проведення спеціальної перевірки залучаються Міністерство внутрішніх справ, Міністерствоюстиції, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, Державна податкова служба та їх територіальні органи, що безумовно свідчить про системний підхід до цього питання.

Згідно з Законом 25 січня цього року Президент України підписав Указ № 33/2012, яким затверджено Порядок організації проведення спеціальної перевірки. Таким чином, сьогодні наявні всі юридичні підстави для реалізації нового механізму прийняття на державну службу, визначеного відповідними положеннями законів України «Про засади запобігання і протидії корупції» та «Про державну службу».

Саме з метою підвищення якості відбору кандидатів на зайняття посад у державній службі, запроваджено комплексну спеціальну перевірку щодо цих кандидатів.

Проведення перевірки можливе лише за наявності письмової згоди кандидата. За відсутності такої згоди спеціальна перевірка не проводиться, а питання про призначення особи на відповідну посаду не розглядається.

Закон також прямо забороняє призначення на посади осіб, щодо яких спецперевірка виявила недостовірність поданої інформації.

Після набрання чинності Указу Президента України №33/2012, спеціальна перевірка стала одним з найефективніших механізмів протидії корупції, що дає можливість приходу на державну службу чесних, професійних та досвідчених працівників.